Szlak Rowerowy "Doliną Nędznicy"
10 maja 2009 roku otworzony został nowy, przebiegający przez naszą gminę, szlak rowerowy „Doliną Nędznicy”. Licząca 30 km. trasa szlaku została wytyczona tak, by pokazać niezwykłe walory krajobrazowe oraz ciekawe, historyczne miejsca gminy Niedrzwica Duża i biegnie, jak sama nazwa wskazuje, wzdłuż przepływającej przez gminę rzeki Nędznicy. Całą trasę można podzielić na dwa etapy: zielony szlak północny, mający swój początek w Lublinie na ul. Cienistej oraz oznaczoną kolorem niebieskim pętlę południową, rozpoczynającą się w Niedrzwicy Kościelnej. Wybierając się na wycieczkę rowerową „Doliną Nędznicy” mijać będziemy po drodze m.in. ruiny Dworu Dłuskich, zabytkowe kościoły czy cmentarze wojenne, zaś miłośnicy flory i fauny wypatrywać będą mogli m.in. rzadkich okazów roślin i śladów działalności bobrów. Warto także zatrzymać się chwilę przy źródełkach w urokliwym lesie należącym do Czerniejowskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego.
W pracach nad przygotowaniem i otwarciem szlaku rowerowego Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej współpracował z Fundacją na Rzecz Edukacji i Rozwoju Środowiska Lokalnego Niedrzwicy Kościelnej „Dziupla”.
Szlak zielony:
Swój początek ma w Lublinie na ul. Cienistej. Pierwszą miejscowością na trasie szlaku będzie Krężnica Jara. Uważana jest za jedną z najstarszych w gminie. Najwcześniejsze wzmianki o niej spotykamy w zapiskach Jana Długosza już w 1325 roku, jednak badania archeologiczne prowadzone na tych terenach wyraźnie wskazują, iż pierwsze ślady osadnictwa sięgają okresu znacznie wcześniejszego tj. kilka tysięcy lat przed Chrystusem. Potwierdzeniem tego mogą być znaleziska archeologiczne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje gliniana figurka tzw. wołków krężnickich. Przemierzając trasę szlakuwarto więc pamiętać, iż historia tych terenów jest znacznie odleglejsza niż wskazywać, by na to mogły obiekty mijane po drodze. A pierwszym jaki napotkamy będzie miejsce pamięci: pomnik upamiętniający tragedię z lipca 1944 roku. Kolejnym obiektem, przy którym warto sie chwilę zatrzymać będzie, neogotycki kościół z 1885 roku. Obok kościoła warto odbić na chwile ze szlaku skręcając w lewo, by po przejechaniu paruset metrów dotrzeć do parafialnego cmentarza, na którym zobaczyć można klika ciekawych, zabytkowych nagrobków.
Następną miejscowością, który będziemy mijać jest Niedrzwica Duża. Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi zwanej Niedrzwicą pochodzą z 1374 roku, jednak zaznaczyć tu należy, że tak naprawdę wiadomość ta odnosi się do sąsiedniej wsi - Niedrzwicy Kościelnej, na bazie której wyrosła później Niedrzwica Duża, zaś informacje dotyczące już bezpośrednio Niedrzwicy Dużej jako wsi pojawiają się w źródłach nieco później, tj. na początku XV wieku. Pierwszym historycznym miejscem które napotkamy w Niedrzwicy, będą ruiny Dworu Dłuskich, wraz ze szczątkami założenia parkowego. Własnością Dłuskich Niedrzwica stała się w 1763 roku kiedy to niejaki Wolski sprzedał połowę dóbr Niedrzwica Duża podkomorzemu lubelskiemu Tomaszowi Dłuskiemu, który kilkanaście lat później dokupił jeszcze resztę majątku. Kolejnym obiektem na szlaku przy którym warto się na chwile zatrzymać jest budynek dworca kolejowego. Tuż obok dworca ulokowany jest cmentarz wojenny pochodzący z okresu I wojny światowej.
Przejeżdżając przez kolejną miejscowość – Niedrzwicę Kościelną - z pewnością warto zobaczyć wybudowany pod koniec XVIII wieku kościół p.w. św. Bartłomieja, będący wspaniałym przykładem stylu zwanego klasycyzmem, a którego fundatorem był wspomniany już Tomasz Dłuski. Wśród ciekawych, historycznych miejsc w Niedrzwicy Kościelnej wymienić możemy jeszcze pozostałości parku założonego w XIX przez Marię Dłuską, zajazd poczty konnej z poł. XIX w., a także przedwojenny młyn elektryczny.
Szlak niebieski - pętla:
W Niedrzwicy Kościelnej zaczyna się także ostatni etap naszej rowerowej wycieczki szlakiem „Doliną Nędznicy”, a mianowicie pętla. Na tym odcinku mijać będziemy historyczne miejsca pamięci, do których zaliczyć możemy cmentarz kolonistów w Sobieszczanach oraz tzw. Mogiłę.
Mapa szlaku:
Pliki do pobrania:
Więcej o szlakach wokół Lublina: